Wcześniej

(20.05.2019) Kolejny już news wskazujący na utrzymujący się trend. Kolejne placówki bankowe będą zamykane. Niedawno informował o redukcjach bank PEKAO, CitiHandlowy zamyka placówkę Smart we Wrocławiu – w ciągu dwóch lat sieć tego typu  placówek  skurczyła się o 2 punkty. Bankowość coraz szybciej przenosi się do kanałów zdalnych.

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/bank-bnp-paribas-zamyka-placowki-w-polsce/bqt37sn

(09.04.2019) Wyzwanie rzucone.  Do realizacji to zapewne jeszcze poczekamy. Jednak lider InPost jest w tym względzie daleko przez Pocztą Polską.

https://www.forbes.pl/gospodarka/rynek-przesylek-kurierskich-poczta-polska-rzuca-wyzwanie-inpostowi/2p3e7lv

(21.01.2019) Mimo, iż ten news przeszedł bez wielkiego echa, dla mnie to początek rewolucji, która nas czeka. Włączenie możliwości głosowego korzystania z google już niedługo przełamie najtrudniejszą z barier, barierę swobodnego komunikowania się z całym światem w rodzinnym języku.

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/asystent-google-po-polsku-jak-dziala-gdzie-dostepny/pn4hd85

(02.01.2019) Doświadczenie klienta wydaje się numerem jeden w 2019 roku. Przedstawiciel kolejnej sieci dostrzega znaczenie tego elementu.

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/szef-media-markt-wyzwaniem-dla-handlu-jest-zapewni,51616

(12.11.2018) Czy 2019 będzie rokiem w którym nowe technologie: automatyzacja, robotyzacja oraz personalizacja usług zdominują handel detaliczny.

https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/top-5-trendow-technologicznych-ktore-zmienia-oblic,50597

(07.10.2018) Czy tak wygląda początek rewolucji w transporcie? Latający samochód, a może jeżdżący samolot? W pełni funkcjonalny dwumiejscowy samochód, zdolny wzbić się w powietrze. Szykują się zmiany, jakie dotychczas mogliśmy oglądać jedynie w filmach SF, a co ciekawe, liderami tych zmian jawią się nasi sąsiedzi z południa.

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/slowacy-stworzyli-latajacy-samochod-aeromobil/7exk6zk

(07.10.2018) Poczta Polska stawia kolejny krok do elektryfikacji swojej floty pojazdów dla listonoszy. Firma rozpoczyna testy elektrycznych rowerów, skuterów, trójkołowców i niewielkich e-aut. W ten sposób operator szykuje się do realizacji założeń ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych jak podaje Dziennik.pl

http://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/582505,poczta-polska-testuje-elektryczne-skutery-samochody-rowery-dla-listonoszy.html

(02.10.2018) Temat millenialsów jest wciąż obecny. Aktualne pozostają pytania, czym się kierują, co jest dla nich ważne? Wiążemy z nimi przecież konkretne nadzieje. Zachęcam do przeczytania artykułu „Milenialsi nie gryzą”

https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/employee-experience/milenialsi-nie-gryza.html(17.09.2018) Znika bank BZ WBK, marka od lat obecna, do której się przyzwyczailiśmy, gdzie wielu z nas ma produkty. Od dwóch dni to już Santander Bank Polska. A pamiętajmy, że wspomniany BZ WBK przejmuje również klientów Deutsche Banku. Trwa zatem dalej konsolidacja rynku bankowego.

https://www.kontomaniak.pl/aktualnosci/bz-wbk-zmienil-sie-w-santander-bank-polska

(26.08.2018) Analitycy co do zasady wierzą w trend elektromobilności. Niemniej trend ten w Polsce nie rozwija się tak dynamicznie, jak byśmy tego oczekiwali. Samochód elektryczny wciąż jest znacznie droższy od auta spalinowego, pomimo, iż koszty użytkowania już mogą być niższe. Bolączką pozostaje brak szeroko dostępnej infrastruktury i odpowiednich ulg dla użytkowników pojazdów elektrycznych, co powoduje, iż zaledwie 1 na 10 zapytanych przedsiębiorców deklaruje możliwość leasingu aut elektrycznych.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Leasing-samochodow-elektrycznych-w-Polsce-przybywa-ofert-niekoniecznie-chetnych-7609887.html

(26.07.2018) Ponad 60 proc. przedsiębiorców ma problem ze znalezieniem pracownika. Problem ten będzie się nasilał, społeczeństwo polskie ewidentnie się starzeje. Czy coraz większa lukę da się wypełnić migrantami, czy też czeka nas czas gwałtownej automatyzacji.

https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/zarzadzania-procesami-i-strategiczne/articles/EconomicStatement/ograniczona-mozliwosc-rozwoju-przedsiebiorst.html

(9.07.2018) Wciąż jeszcze w Polsce podstawowym środkiem płatniczym jest gotówka. W użyciu jest blisko 40 mln kart płatniczych, terminali obsługujących płatności bezgotówkowe zaledwie 600 tys. Do roku 2021 ma ich być już dwukrotnie więcej.

https://businessinsider.com.pl/technologie/digital-poland/polska-liderem-innowacji-w-platnosciach-i-bankowosci

(24.06.2018) Czasy doktryn ekonomicznych chyba już nie wrócą. Ekonomia jak widać stała się nauką interdyscyplinarną i ciężko rozpatrywać ją według prostych zależności ekonomicznych, których nas uczono na studiach.

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/576770,zmierzch-prostych-zaleznosci-ekonomiczne-prawa-bezrobocie-popyt-dochody.html

(5.06.2018) W 2017 ponad 3,8 proc. obywateli Unii Europejskiej w wieku produkcyjnym mieszkało w innym państwie członkowskim niż ich obywatelstwo. Najbardziej mobilni są absolwenci szkół wyższych.

 http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1127828,ktore-kraje-ue-zmagaja-sie-z-najwiekszym-eksodusem-pracownikow-wykresy.html

(20.05.2018) Wiele uwagi w mediach, na konferencjach poświęca się dyskusji na temat inteligentnego państwa. Warto czasem zerknąć na przykłady innych. Tym razem przybliżam Singapur, miasto, które stało się jednym z tygrysów rozwoju nowych technologii. 

http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1118755,inteligentne-panstwo-dlaczego-singapur-stal-sie-liderem-technologii.html

(30.04.2018) Popyt na rowery Polsce wciąż rośnie. Jesteśmy już europejską potęgą rowerową. Na rowerach podróżują młodzi, starzy, kobiety, mężczyźni. Dynamicznie rozwija się systemów rowerów miejskich. W Warszawie rowerzyści Veturilo mają do dyspozycji 366 stacji i 5 292 rowerów. Czas na autostrady rowerowe? Takie plany mają Norwegowie:

https://businessinsider.com.pl/lifestyle/autostrady-rowerowe-plan-rzadu-norwegii/g07vqer

(20.04.2018) Przed rynkiem samochodów elektrycznych, zwłaszcza w Polsce, wciąż daleka droga. Kolejne ciekawe rozważania na ten temat.

https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/samochody-elektryczne-przyszlosc-pod-znakiem-zapytania/hqel56n

(17.04.2018) Starsi nie aż tak różni od millenialsów. Wciąż chcą zmieniać i wpływać na otoczenie.

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/starsi-pracownicy-jak-millenialsi-w-pracy-chca-zmieniac-swiat/dpn0px6

(15.04.2018) Trwa konsolidacja sektora bankowego. BGŻ BNP Paribas poinformował, że podpisał umowę z austriackim Raiffeisenem w sprawie przejęcia jego biznesu w Polsce, działającego pod marką Raiffeisen Polbank. Niedawno Bank BZ WBK podpisał umowę kupna części polskiego Deutsche Banku.

Pytanie, czy dla konsumentów oznacza to spadek różnorodności, konkurencyjności i dostępu do ofert, czy wręcz przeciwnie, czas na lepsze oferty?

http://www.parkiet.com/Banki/304109941-BGZ-BNP-Paribas-buduje-skale.html

(7.04.2018) Polska na 6 miejscu od końca w opracowaniu DESI. Za nami już tylko Chorwacja, Włochy, Grecja, Bułgaria i Rumunia.

http://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/1115763,polski-opor-przed-cyfryzacja

(27.03.2018) Presja płacowa w sektorze IT przekłada się na wyniki tego sektora.

http://forsal.pl/biznes/telekomunikacja/artykuly/1113749,polska-branza-it-tonie-w-dlugach

(16.03.2018) Czy wkrótce może zabraknąć młodych liderów? Chcemy bardziej być ekspertami niż menadżerami.

https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/press-releases/articles/coraz-wiecej-ludzi-chce-pracowac-w-polskich-firmach.html

(16.03.2018) Kolejny przykład, iż przyszłość należy do e-commerce. Również w sprzedaży butów.

https://www.forbes.pl/biznes/eobuwie-otworzy-salony-sprzedazy

(7.03.2018) Żeby znaleźć się na tej elitarnej liście trzeba uzbierać ponad miliard dolarów. Tylko, a może aż sześciu Polaków w gronie miliarderów według danych Forbes.pl

https://www.forbes.pl/rankingi/polacy-wsrod-najbogatszych-ludzi-swiata

(1.03.2018) Połączony Orlen i Lotos to wciąż maluch wśród europejskich gigantów.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowemu-Orlenowi-daleko-do-europejskich-gigantow-7574675.html

(27.02.2018) Niedawno pisałem o technologii Hyperloop. Kolejna odsłona tematu pojawia się na… Ukrainie.

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/

(22.02.2018) Pozytywna koniunktura na rynku pracy usypia chęć do samorozwoju. Niedługo zastąpią nas wykwalifikowani i ambitni pracownicy ze wschodu?

http://grantthornton.pl/

(20.02.2018) Ciekawy głos w modnym ostatnio temacie obecności laktozy w pożywieniu. Polecam do przeczytania.

http://www.portalspozywczy.pl/naukowcy-przestrzegaja